Jakie okulary do biegania?

 


Okulary do biegania to nie wymysł ani moda. Oczywiście aspekt estetyczny jest nie bez znaczenia, ale okulary do biegania to przede wszystkim komfortowy i bezpieczny trening. Poniżej piszemy, dlaczego warto zdecydować się na zakup tego produktu i zdradzamy, jak się do tego zabrać.

Wiele osób już rozpoczęło regularne treningi, więc warto zastanowić się nad zakupem okularów do biegania. Ich zalety są niezaprzeczalne. Wielu biegaczy, którzy wypróbowali bieganie w sportowych okularach, nie chce się z nimi rozstawać również jesienią czy zimą. Wygoda, jaką zapewniają okulary do biegania jest nieoceniona podczas treningu. Biegacze spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, więc ochrona oczu powinna być dla nich takim samym priorytetem, jak dbałość o mięśnie i zapobieganie kontuzjom. Oprócz tego moda na okulary przeciwsłoneczne i ich ciekawy design sprawiają, że okulary do biegania są dla sportowców modnym dodatkiem do równie wyszukanych ubrań i butów.

Czy warto nosić okulary do biegania?

Nadmiar słońca jest szkodliwy nie tylko dla skóry, ale również dla oczu. Promieniowanie słoneczne swoje negatywne działanie ujawnia często dopiero po latach. Upośledzenie ostrości widzenia, jaskra, zaćma, zwyrodnienia plamki żółtej mogą pojawić się po dłuższym okresie. Bezpośrednio po treningu bez ochrony oczu można natomiast liczyć się z takimi konsekwencjami jak: zmęczenie oczu, zapalenie spojówek, szczypanie, nadwrażliwość na światło, uczucie piasku pod oczami. Ryzyko pojawienia się dolegliwości rośnie, gdy trening prowadzony jest w warunkach zwiększających intensywność promieniowania UV. Mamy tu na myśli zbiorniki wodne, ośnieżone ścieżki, trasy na dużych wysokościach.

Okulary do biegania chronią również przed wiatrem i owadami. Niejeden biegacz z pewnością zetknął się zmałymi muszkami, które atakują po zmroku i wpadają do oczu. Okulary do biegania warto zakładać nie tylko na trening w środku upalnego dnia.

Dla osób z wadą wzroku wybór korekcyjnych okularów do biegania to nie tylko kwestia poprawy pewności siebie i polepszenia wyników, ale przede wszystkim zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Jakie okulary do biegania wybrać?

Najważniejszym kryterium wyboru okularów do biegania jest posiadanie filtra UV. W dalszej kolejności liczą się niewielkie wymiary i waga. Najczęściej wybieranymi modelami są okulary bezramkowe lub półramkowe. Zauszniki powinny mieć szeroki kąt manewru. Dobrze też, by od wewnętrznej strony były pokryte unobtanium (tworzywo stworzone przez inżynierów marki Oakley). Dzięki temu zapewniają optymalną przyczepność i dobrze się trzymają głowy. Ze względu na swoje przeznaczenie okulary do biegania posiadają również zabezpieczenie przed parowaniem. Można ponadto rozważyć takie dodatki jak wkładka wentylacyjna chroniąca oprawki przed spływającym potem oraz zawieszka do zauszników, która dodatkowo utrzymuje je na głowie. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane okulary. Modele poliwęglanowe są bardzo twarde oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne – dzięki temu nie zepsują się w razie upadku.

Miłośnicy biegów, którzy mają stwierdzoną wadę wzroku, powinni ponadto zadbać o zakup okularów wyposażonych w soczewkę korekcyjną. Świetne okulary sportowe posiada między innymi amerykańska marka Oakley.

Jakie kolory szkieł w okularach do biegania?

Do biegania warto wybierać kolorowe soczewki – w ten sposób można sobie znacznie poprawić komfort treningu. Pomarańczowa poświata uwydatnia kontrasty, co okazuje się zaletą przy bieganiu po zacienionym terenie. W ten sposób łatwiej rozpoznać kontury podłoża i uniknąć kontuzji na kamieniach, czy potknięcia się o wystające gałęzie lub korzenie. Szare soczewki są polecane przy codziennych treningach, bo dobrze oddają kolory. Brązowe soczewki z kolei warto wybrać przy wrażliwych oczach, a także przy bieganiu w zmiennych warunkach. Żółte i żółtopomarańczowe kolory szkieł są wskazane przy treningu nocą, we mgle, tak by rozjaśnić otoczenie w ekstremalnych warunkach. Nie poleca się ich jednak do biegania w pełnym nasłonecznieniu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl