Okulary korekcyjne - 7 mitów na ich temat

 

Okulary korekcyjne - 7 mitów na ich temat


Okulary korekcyjne po raz pierwszy pojawiły się w Europie w XIII wieku, prawdopodobnie we Włoszech. Wynalazek szybko został rozpowszechniony na całym kontynencie. Najstarsze okulary w Polsce znaleziono na terenie Elbląga – ich pochodzenie datuje się na XV wiek. Warto jednak zauważyć, że pierwsze modele okularów służyły jedynie do korekcji dalekowzroczności. Oprawki korekcyjne dla krótkowidzów wyprodukowano dopiero około XV wieku w Niemczech.

Ze względu na swoją cenę, okulary od samego początku utożsamiane były z zamożnością i mądrością. Dziś nie są niczym egzotycznym – noszą je na całym świecie setki milionów ludzi. Jednak nawet pomimo tego, że są wynalazkiem tak powszechnym, narosło wokół nich wiele mitów.  Oto niektóre z nich:

MIT 1: Jeśli będę nosić okulary korekcyjne, moja wada się cofnie

Dobrze dobrane okulary są w stanie zahamować lub spowolnić pogłębianie się wady wzroku – w przypadku krótkowzroczności. Jednak w żaden sposób nie są w stanie tej wady cofnąć.

MIT 2: Jeśli nie będę nosić okularów, moja wada się cofnie

Ten mit wynika z przekonania, że jeśli nie nosimy okularów, to nasze oczy stale intensywnie pracują, a w wyniku tych ćwiczeń wada może się cofnąć. Niestety, nie jest to prawdą. Tak naprawdę w ten sposób narażamy jedynie nasz wzrok na dodatkowy wysiłek. Skutkiem tego jest szybsze zmęczenie nie tylko oczu, ale całego organizmu, oraz złe samopoczucie – trudniej nam się skupić, łatwiej też się denerwujemy.

MIT 3: Wadę wzroku można zlikwidować za pomocą ćwiczeń

Niestety, w tej chwili nie istnieje żadna potwierdzona metoda ćwiczeń, która pomaga zlikwidować wadę wzroku. Mit natomiast wziął się stąd, że w początkach XX wieku niejaki dr Bates twierdził, że źródłem większości wad wzroku jest napięcie, które utrzymuje się w gałce ocznej. Stworzył więc zestaw ćwiczeń, które to napięcie miały niwelować. Wśród nich można było znaleźć zupełnie nieszkodliwe czynności, jak zakrywanie jednego oka dłonią czy poruszanie gałką oczną w różne strony (nie stwierdzono, by miały jakikolwiek wpływ na wadę wzroku), ale też takie, o których dziś wiemu, że zwyczajnie szkodzą – jak choćby patrzenie bezpośrednio na słońce czy żarówkę. 

MIT 4: Powinienem zdejmować okulary od czasu do czasu, żeby wzrok mógł od nich odpocząć

Dobrze dobrane okulary nie powinny powodować dyskomfortu – i nie chodzi tutaj tylko o szkła, ale także o oprawki do okularów. Jeśli soczewka jest dopasowana do naszej wady wzroku, a oprawki wygodnie leżą, to noszenie okularów może być jedynie przyjemnością!

MIT 5: Moc okularów powinna być mniejsza niż wada wzroku, żeby oczy mogły ćwiczyć

Tak jak już napisaliśmy wyżej, nie stworzono jeszcze ćwiczeń, które likwidują wadę wzroku. Źle dobrane szkła do okularów mogą spowodować jedynie dyskomfort – nasze oczy będą się wówczas niepotrzebnie męczyć. Co więcej – może to nawet dodatkowo pogłębić wadę wzroku! Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty i prawidłowa korekcja wzroku.

MIT 6: Jak już raz zacznę nosić okulary, to będę musiał robić to już zawsze – więc im później, tym lepiej

Faktycznie osoby, które zaczynają nosić okulary, nie chcą z nich później rezygnować – ale to dlatego, że tak szybko przyzwyczajają się do wygody, jaka wynika z prawidłowego widzenia. Opóźnienie decyzji o noszeniu okularów może natomiast doprowadzić do pogłębienia wady wzroku – lepiej więc zareagować od razu, niż niepotrzebnie zwlekać.

MIT 7: Warstwa antyrefleksyjna to zwykły chwyt marketingowy – tak naprawdę nic nie daje

Warstwa antyrefleksyjna ma na celu zlikwidowanie rażących nas odblasków. Jest bardzo istotna dla osób, które na co dzień pracują przy komputerze, bowiem eliminuje refleksy odbijające się od ekranu. Jej efekt faktycznie może być niewidoczny na pierwszy rzut oka, ale skutki są znaczące – nasz wzrok o wiele mniej się męczy. Dlatego każda osoba z wadą wzroku, która spędza dużo czasu przy komputerze, powinna wyposażyć się w okulary korekcyjne z warstwą antyrefleksyjną.

 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy twoje wątpliwości co do okularów korekcyjnych. Znasz jakieś inne mity na ich temat? Podziel się nimi z nami!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl