Kiedy pracownikowi należą się okulary korekcyjne?

Kiedy pracownikowi należą się okulary korekcyjne?

 

 

 

Pracownik potrzebujący okularów korekcyjnych do codziennej pracy przed komputerem może liczyć na częściową lub nawet całkowitą refundację ich zakupu przez swojego pracodawcę. W tym celu konieczne jest jednak spełnienie kilku istotnych warunków. W jakich sytuacjach możliwa jest refundacja okularów przez pracodawcę?

 

Kiedy dofinansowanie do okularów jest możliwe?

 

Jeżeli liczymy na dofinansowane okulary od pracodawcy, konieczność ich noszenia powinna być  oczywiście potwierdzona przez okulistę. Orzeczenie takie powinno być jednak wydane w trakcie badań przeprowadzanych w ramach wstępnych, okresowych lub też kontrolnych profilaktycznych badań pracowniczych. Okulary dla pracownikapowinny być stosowane w ramach wykonywania obowiązków służbowych przed komputerem. W związku z tym istnieje jednak dodatkowy warunek związany z czasem pracy spędzonym przed monitorem. Wedle obowiązujących przepisów prawnych, czas ten nie może być krótszy od połowy dobowego wymiaru czasu pracy. Oznacza to zatem, że dofinansowanie może należeć się pracownikowi tylko i wyłącznie wtedy, jeśli praca przed komputerem  przekracza cztery godziny w ciągu dnia.

 

Dofinansowanie do okularów – jaka kwota?

 

Jeżeli pracownik posiada orzeczenie lekarskie i ma określony wymiar czasu pracy spędzany przed monitorem komputera, pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów wydanych na okulary korekcyjne. Obowiązek ten nie dotyczy jednak zakupu soczewek kontaktowych. Dofinansowanie do okularów może być pokryte w całości lub jedynie częściowo. Wszystko zależy od kwoty, jaką pracownik zamierza przeznaczyć na wybrane przez niego oprawki okularów korekcyjnych,  które mogą być przecież różne. Ograniczenia związane z dofinansowaniem okularów mogą wynikać między innymi z pewnych wewnętrznych regulacji w firmie czy też z ogólnie przyjętych zasad, określonych dla poziomu dofinasowania.

 

Niestety nie istnieją żadne przepisy mówiące o tym, jaka powinna być konkretnie refundacja okularów przez pracodawcę.Nigdzie nie ustalono także szczegółowych kwot. Wiadomo tylko, że dofinansowanie dotyczy oprawek oraz soczewek okularowych w opcji standardowej. W tym przypadku nie możemy liczyć zatem na refundację powłok antyrefleksyjnych czy soczewek wykonanych z niestandardowych materiałów. Pracownik może oczywiście kupić droższe oprawki korekcyjne i liczyć na to, że pracodawca pokryje jedynie podstawowe koszty.

 

O najbardziej oryginalnych modelach oprawek korekcyjnych pisaliśmy tutaj

 

Jak często refundacja okularów jest możliwa?

 

Częstotliwość wymiany okularów oraz związanej z tym refundacji przez pracodawcę powinna być zamieszczona w dokumentacji firmowej. Jeżeli jednak pracownik zechce wymienić okulary przed terminem określonym w procedurach wewnętrznych, ponieważ czuje, że jego wzrok się pogorszył, może liczyć na wcześniejsze dofinansowanie do okularów. W takim przypadku konieczne jest, aby pracodawca skierował go na badania profilaktyczne.

 

Opodatkowanie oraz oskładkowanie kosztów zakupu okularów korekcyjnych

 

Koszt zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika jest wyłączony zarówno z oskładkowania, jak i z opodatkowania. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że zwolnienie to dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji, kiedy zakup okularów jest zgodny z przepisami BHP, jakie obowiązują na stanowiskach z monitorami ekranowymi. Jest to zatem  możliwe w sytuacjach, kiedy oprawki korekcyjne są zakupione na podstawie orzeczenia lekarskiego, a badanie lekarskie wykonano w ramach opieki profilaktycznej. Kolejny istotny warunek to praca przed komputerem obejmująca przynajmniej połowę dziennego wymiaru czasu pracy oraz odpowiednie udokumentowanie zakupu – na podstawie rachunku lub faktury VAT.

 

Refundacja okularów przez pracodawcęto nie jedyne uprawnienie, z którego może skorzystać pracownik. Oprócz tego pracodawca powinien zapewnić mu również co najmniej 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy wykonywanej przed monitorem komputera. Konieczne jest także łączenie przemienne pracy przed komputerem z innymi rodzajami prac, których wykonywanie nie będzie wiązało się z obciążaniem narządu wzroku.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl